‘Goed doordacht creatief én functioneel ontwerpen’, misschien is dat de beste (en kortste) omschrijving van de opleiding. Visual Design is een professionele bacheloropleiding waarin concept, ontwerp en de uitwerking ervan centraal staan.
Bovendien zijn we uniek; want de enige professionele bacheloropleiding in visueel ontwerp binnen het studiedomein van ‘de kunsten'. We delen onze campus in hartje Gent met de academische kunst -en ontwerpopleidingen. Kortom, deze mix zorgt voor een inspirerende en vrije studie-omgeving.
Visual Design is méér dan mooi vormgeven. Je gaat een stap verder dan technisch perfecte mooie dingen maken. Het is denken met beelden, verhalen bouwen en merken betekenis geven. In drie jaar tijd leer je conceptueel sterk uit de hoek komen én praktische oplossingen bedenken.
Vanuit onderzoek, experiment en inhoud is je werk doordacht en impactvol. Want maatschappelijke relevantie en duurzaam ontwerpen zijn erg belangrijk voor ons.
Bekijk ook onze blog! visual-design.be
Word jij the next generation creative professional?
Tijdens de opleiding kies je voor een gerichte finaliteit. Zo zijn er vier keuzetrajecten binnen Visual Design: Graphic Design, Digital Experience, Advertising en Illustration.
Binnen deze keuzetrajecten kan je je verder verbreden in de minors video, fotografie, illustratie, type design, motion, storytelling, branding e.d.m. Op deze manier stemmen we het leerprogramma af op de huidige én toekomstige noden van het werkveld en kan jij bovendien je eigen persoonlijke pad uittekenen.
De theorievakken en praktijkondersteunende vakken verruimen je blik en kennis binnen het domein en maken een ontwerper met relevante inhoudelijke en technische kennis van je. Bij Visual Design heb je vakken rond ethiek, kunstgeschiedenis, design- en typografiegeschiedenis en research skills. Dat geeft je een zeer solide inspiratie-basis als vormgever. Feed your head!
We bouwen rustig op. In het eerste jaar worden de basiscompetenties aangeleerd om opdrachten te interpreteren, analyseren en concepten te bedenken om deze te vertalen naar een sterk ontwerp. Je leert weloverwogen en beredeneerd te werk te gaan, weg van de al te evidente clichés om tot een verrassend resultaat te komen.
De focus ligt op een constructief en stimulerend ontwerpproces. Je wordt getriggerd om je referentiekader te verruimen en het domein van vormgeving te verkennen. Door middel van oefeningen, experimenten en opdrachten in uiteenlopende media leren de studenten bewust omgaan met beeld, typografie en fotografie.
Ditzelfde eerste jaar maak je bovendien kennis met de vier finaliteiten van Visual Design. In het tweede jaar, bij de start, kies je voor een van de vier keuzetrajecten, waarin jij je wil specialiseren (Graphic Design, Digital Experience, Advertising of Illustration). En dan specialiseer je verder; je werkt steeds meer aan échte projecten, vaak samen met opdrachtgevers uith er werkveld. In het derde jaar, loop je 10 weken stage. Dat is hét moment om jouw kennis en skills aan de praktijk te toetsen en je eerste werkervaring op te doen. Na je bachelorproef ben je welverdiend een Bachelor Visual Design.
Wil je meer weten over welke vakken je krijgt, bekijk dan hier het onderwijsaanbod met studiegids voor inhoud en studiepunten.
Om te beginnen met de opleiding Visual Design moet je slagen voor de artistieke toelatingsproef. Hierbij peilen we naar je creatieve potentie en je motivatie. Je krijgt deze proef vooraf, zodat je je goed kan voorbereiden.
Er wordt geen specifieke vooropleiding vereist. Visual Design bevat momenteel een mooie mix studenten uit verscheidene opleidingen (zowel doorstroom als dubbele finaliteit). Een brede interesse, een nieuwsgierige en kritische ingesteldheid, een open mind en doorzettingsvermogen zijn de voornaamste vereisten voor de nieuwe generatie Visual Designers.
Wanneer je je inschrijft voor de toelatingsproef ontvang je via mail de opdrachten die je hiervoor maakt.
De deadlines voor het indienen van je online dossier zijn devolgende:
Voor de opleiding Visual Design is er geen bijkomende proef of interview op de campus.
Wil je starten met de opleiding Visual Design bij LUCA?
Dan moet je slagen voor een ARTISTIEKE TOELATINGSPROEF
Als de grondhouding van het beleidsplan inhoudt dat ‘kwaliteit onze drijfveer’ is, en dat elk aspect van het beleid hieraan kan worden getoetst, dan wil LUCA ontegensprekelijk een sterke kwaliteitscultuur uitbouwen en voeden: een cultuur die vertrekt vanuit vertrouwen in mensen met talent en expertise, en die gericht is op waarderen, inspireren en verbeteren.
Het formele kwaliteitskader voor opleidingen binnen LUCA kreeg de naam KOPERA wat staat voor: Kritisch de Kwaliteit van Opleidingen met Peers in Eigen Regie Analyseren.
LUCA vertrekt voor KOPERA vanuit een visie op kwaliteitszorg die vertrekt vanuit vertrouwen en gericht is op waarderen, inspireren en verbeteren.
Tijdens de zesjarige KOPERA-cyclus ontvangt elke opleiding een panel van kritische vrienden die de invulling van de kwaliteitskenmerken nagaan en bekijken hoe de opleiding bijdraagt tot het algemene LUCA-beleid.
Het sluitstuk van KOPERA is de uiteindelijke borging van de opleidingskwaliteit. De kernvraag daarbij luidt: "heeft de opleiding een goede kwaliteitscultuur die de ‘plan-do-check-act’-cirkel volgt?"
Van elke opleiding publiceert LUCA een kwaliteitsfiche. Je kan deze terugvinden op de pagina 'Kwaliteitszorg'.
Designers in het werkveld
Binnen het domein van de beeldende kunsten is de opleiding Visual Design uniek. Omdat we een professionele opleiding zijn met een functionele gerichtheid op het werkvlak en omdat we onze studenten stevig voorbereiden op het werkveld scoren we uitstekend op het vlak van tewerkstelling.
De conceptuele en creatieve insteek van de opleiding maakt dat studenten van Visual Design erg gewild en gevraagd zijn in de creatieve en culturele sector. Ze denken actief mee, leveren verrassende input bij campagnes en ontwerpen en vertalen dit in een originele en hedendaagse vormgeving.
Onze alumni zijn terug te vinden in de toonaangevende bureaus in binnen-en buitenland. Er zal altijd en overal nood zijn aan creatieve denkers én doeners om de wereld van morgen te herdenken en hervormen.
Als alumnus van Visual Design word je niet enkel de uitvoerder van campagnes die anderen bedachten, maar doe je ze mee ontstaan. In combinatie met de soft- en businesskills die je meekrijgt in de opleiding, groei je daardoor sneller door naar jobs op een hoger niveau.
Verder studeren - levenslang leren
Verder biedt LUCA na het afstuderen aanvullende trajecten aan. Zo kan je opteren om aansluitend een tweede keuzetraject binnen Visual Design te volgen. Of je kan extra skills verwerven in een van de LUCA Continue trajecten.
Wil je graag als leraar aan de slag in het secundair of deeltijds kunstonderwijs, dan kan je kiezen voor de eenjarige verkorte educatieve bachelor. Ook een masteropleiding is mogelijk na het succesvol voltooien van het schakelprogramma.
Het docententeam beschikt over een lange en relevante ervaring in het werkveld. Naast het lesgeven zijn ze professioneel actief in de sector van Visual Design. Ze zijn niet schuw van onderwijsvernieuwing en beschikken over een goede dosis kritische reflectie en humor.
Aline De Nys, Anneke Rombaut, Bart Maesen, Charlotte Vanroelen, Claudia Herrera Montoya, Dirk Bogaert, Dominique Vandewalle, Edith Goddeeris, Fabienne Beernaert, Faye Pynaert, Fons Artois, Frank Maet, Fred Lateur, Gertjan Biasino, Goran Grahovac, Hans Plompen, Hans Warreyn, Hilde Manhaeve, Ilona Terkessidis, Inge De Mecheleer, Ingwio D'Hespeel, Jens De Wulf, Jens Versprille, Jeroen Laureyns, Jo De Baerdemaeker, Jonny Van de Vyver, Jürgen De Blonde, Kris Demey, Laura Beulens, Lara Berg, Lieven Haneca, Lukas Liefsoens, Lynn Piccu, Matto Deseijn, Natascha Peeters, Philippe Verkinderen, Pieter Samyn, Sara Geerts, Saskia Wierinck, Stijn Calis, Thomas Byttebier, Thomas De Brabanter, Thomas Meynen, Virginia Tassinari, Willem Mertens, Wim Forceville, Xander De Clerck, Kilian Longueville ...